Altındaki düşüşün nedeni belli oldu. Duyan Kapalıçarşı’ya koştu

Altın fiyatlarında son zamanlarda gerçekleşen dalgalanma, piyasalarda yoğun bir hareketliliğe sebep oldu. ABD’den gelen enflasyon verileriyle altın fiyatlarının tekrar düşüşe geçtiği öne sürüldü.

Yaşanan bu olay Darphane’de yoğunluğa sebep olmuş çifte vardiya sistemine geçilmişti. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, altın piyasasına ilişkin gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde üretimdeki yoğunluk sebebiyle çifte vardiya sistemine geçilen Darphane ile ilgili olarak konuşan İKO Başkanı Mustafa Atayık, oda olarak göreve geldikleri günden beri Darphane Üst Yönetimi ile iyi bir diyalog yürüttüklerini, sektör mensuplarımızın taleplerini anında ilettiklerini ve birlikte çözüm geliştirdiklerini belirtti.

Özellikle, yerel seçimler öncesinde vatandaşların artan altın talebinin karşılanması için Darphane’de hem iki vardiyalı sisteme geçildiğini hatırlatan Atayık, Darphane’de Ramazan Bayramı haftasında bile fazla mesai yapıldığını, altın fiyatlarının ons fiyatının artışı sebebiyle geçtiğimiz haftalarda rekor seviyelere çıktığını, ancak geçen haftadan itibaren altında bir geriye çekilme yaşandığını, kapalıçarşı ve semtlerdeki diğer kuyumcularda seçim öncesindeki gibi bir yoğunluk kalmadığını, sadece fiyatlardaki düşüşü fırsat bilip bu süreçte altın almaya gelenler olduğunu belirtti.

Bu arada Darphane’nin Kartal’daki fabrikasının Haziran sonu-Temmuz başı faaliyete geçmesinin beklendiğini belirten Atayık, fabrikanın hizmet vermeye başladığında günlük altın üretiminin 6 tona çıkacağını ve piyasadaki talep kaynaklı sorunların gündemden kalkacağına inandıklarını, Darphane’nin Beşiktaş’taki yerleşkesinde tek vardiya altın üretim kapasitesinin 400-450 kg ve iki vardiyada 600-650 kilograma çıkabileceğini, üç vardiya halinde ise 850-900 kilogramlık maksimum kapasiteye sahip olacağını ifade etti.

ALTINDAKİ DÜŞÜŞÜN NEDENİ NE?

Altındaki düşüşün nedenini açıklayan Atayık düşüşün devam edip etmeyeceği hakkında, altındaki düşüşün tamamıyla yurt dışı kaynaklı olduğunu, ons fiyatlarındaki gerilemeyle yaşanan bir tablo olduğunu, FED’in faiz indirimi kararının gecikmesi ve yılın ikinci yarısına sarkması, ayrıca kaç faiz indirimi yapılacağının belirsiz olmasının bu nedenler arasında olduğunu belirtti.

Öte yandan Atayık, merkez bankalarının stoklarını altınla desteklemeye devam etmesi, Rusya-Ukrayna savaşı, İsrail’in tüm uluslar arası diplomasi çabalarına rağmen Gazze’de Refah’a saldırması ve diğer konjöntürel gelişmeler altını yeniden yukarıya çektiğini de ifade etti.

ALTIN YATIRIMCILARI NELERE DİKKAT ETMELİ?

Atayık sözlerine şöyle devam etti:

Piyasa uzmanları ve analistler, altında orta ve uzun vadede yön hep yukarı değerlendirmesinİ yapıyor. Bu değerlendirme sonucunda ortaya çıkıyor ki altın , önümüzdeki dönemde de yatırımcılar için güvenli liman olmayı devam ettirecek. Yatırımcılarımızın öncelikle panik alım ve satım yapmaktan vazgeçmeleri gerekiyor. Unutmayın altın iz bıraktığı yerden bir gün mutlaka geçecektir. Dünyadaki baş döndürücü gelişmeler ve sıkıntılar var olduğu sürece altındaki dalgalanma da hep sürecektir. Bu sebeple, vatandaşlarımızın altındaki gelişmeleri soğukkanlı bir şekilde takip etmeleri, düşüş zamanlarında ise alım için bir fırsat olarak görmeleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x